Budżet obywatelski – co to jest?

Każdego roku słyszymy, że znowu rozpoczęło się głosowanie na zadania z budżetu obywatelskiego. Radia, telewizje, gazety, a nawet portale w Internecie wskazują, że warto wziąć udział w głosowaniu. Wszyscy coś robią, powstaje bałagan, a czy wiemy w zasadzie co to jest ten budżet obywatelski? Sprawdź ten artykuł i dowiedz się, czym jest inicjatywa, o której tyle mówi się w mediach.
http://budzet-obywatelski.pl/

Budżet obywatelski – co to jest?

Budżet obywatelski, czyli inaczej partycypacyjny, jest to demokratyczny proces, w ramach którego to mieszkańcy czy dana społeczność decydują o wydatkach publicznych w mieście czy w miejscu, do którego przynależą. Standardowo w Polsce podział jest na miasta i często jeszcze na poszczególne dzielnice miast.

Znaczenie budżetu obywatelskiego

Co w zasadzie oznacza wyżej wspomniana zasada? Jak ją zastosować w praktyce? Otóż każdy pełnoprawny obywatel danej społeczności, mający więcej niż 16 lat może zgłosić swój projekt. Następnie weryfikują go urzędnicy i, jeśli uznają go za możliwego do realizacji, projekt trafia pod głosowanie. Telegraficznie rzecz ujmując każdy może zadecydować o tym, jak zostaną w danym roku wydane publiczne pieniądze.

Zadania budżetowe – co to jest?

Co może być zadaniem zgłoszonym do budżetu obywatelskiego? Praktycznie wszystko, co ma na celu poprawę jakości życia, polepszenie warunków w mieście czy w danej społeczności. Często zadania wiążą się z polepszeniem oświetlenia, dróg, nawierzchni, z wytyczeniem szlaków dla rowerów. Nieraz także związane są różnymi programami pomocowymi dla instytucji czy placówek. Szerokość tematów, jakie mogą podejmować jest naprawdę duża!