Być w podróży czyli parę słów o zwiedzaniu Włoszech dethfless kamperem

Kampery z roku na rok zdobywają coraz większą liczbę sympatyków. Pomimo wzrastającej popularności wciąż wielu Polaków nie zdaje sobie sprawy z możliwości spędzenia wakacji w inny sposób niż wyjazd nad nasze polskie morze, czy przez biuro podróży.

O samych początkach

Nim opiszę Włochy oczami kamperowiczów, chciałabym wspomnieć kilka słów o historii kamperów. Najpierw, w latach 50-tych zanim w Polsce pojawił się karawaning, mogliśmy obserwować pierwsze, nieśmiałe początki podróży z domem na kółkach. Tak powstały pierwsze przyczepy kempingowe, takie jak: „Biedronka” i „Tramp”, które zadebiutowały na naszych drogach w 1958 roku. Z kolei pierwsza przyczepa o nazwie „CAMPER” powstaje w 1961r przez firmę Dethleffs. Dziesięć lat później ich oferta zwiększa o 4 nowe typy modeli, które znajdują uznanie wśród kierowców. Jednak pierwszy typowy Dethleffs kamper powstaje w 1983r, a sama firma staje się pierwszym niemieckim producentem pojazdów rekreacyjnych. Kilkanaście lat później na rynku pojawiają się coraz to nowsze modele i zaczynają się odbywać pierwsze szkolenia w zakresie bezpieczeństwa dla wszystkich marek samochodów campingowych, a z czasem ta forma rekreacji zdobywa coraz większą szerzę fanów, w szczególności na Zachodzie.

Nie ma jak we Włoszech

Choć Włochy to bardzo malowniczy kraj to jednak nie jest on najczęściej wybierany przez nas na podróże kamperem. Polacy w swoich wojażach wybierają głównie Francję, Chorwację, a coraz większą popularnością ostatnio cieszy się też Norwegia. Jednak w internecie można znaleźć kilka relacji podróżników, którzy wybrali te piękne miejsce. Niektórzy z nich zaznaczają, że wybierając się do Włoch warto wybrać zimniejszy okres, wrzesień lub październik, bo w lecie jest po prostu za gorąco. Podkreślają też fakt, iż Włosi nie mają nic przeciwko miłośnikom camperów i dzięki czemu łatwo jest znaleźć miejsce na nocleg, a miejskie parkingi wyposażone są w punkty serwisowania. Można tam nabrać wody, zlać ścieki, a nawet za niewielką opłatę wziąć kąpiel. Jeżeli zaś chodzi o częste kontrole kamperów przez policję to, jak piszą podróżnicy, są to plotki. Większość z nich była zatrzymana, ale w ciągu podróży zdarzało im się to raz lub dwa, a nie, jak twierdzą to niektóre osoby, na każdym kroku. Jednak Włochy to nie tylko przyjazny i pełen kamperowiczów kraj, ale przede wszystkim zapierające dech w piersiach widoki dla podróżnych. Z dethleffs kamper można z łatwością zwiedzić tak wysoko oceniany przez turystów Półwysep Sorrento, gdzie warto w szczególności wybrać się na wyspę Capri, czy Wezuwiusz. Także Toskania i Wenecja cieszą się powodzeniem z powodu swoich malowniczych widoków.