Jaka powinna być toga adwokacka?

Toga adwokacka to obowiązkowy strój na salach rozpraw. Choć z pozoru wszystkie togi wyglądają niemal identycznie, to jednak różnią się pewnymi szczegółami. Można je też spersonalizować. Dowiedz się, na co zwracać uwagę.

Zielony żabot to znak rozpoznawalny
Adwokat ma zawsze zielony żabot. Po tym można go poznać. Poza tym elementem toga adwokacka nie różni się od prokuratorskiej, sędziowskiej czy też radcowskiej. Ubrania tego typu ubrań są określone w ustawie, która precyzuje konkretne proporcje, jakie należy zachować, np. jeśli chodzi o długość. Z tego właśnie powodu toga adwokacka, jak zresztą każda inna, musi być szyta na miarę. To powoduje, że nie można wypożyczać tych specjalistycznych ubrań ani tez kupować ich w sklepach. Musza być uszyte przez krawca. To ujednolicenie ubrań roboczych jest bardzo ważna sprawą. W ten sposób adwokaci są rozpoznawalni, ale toga nadaje im również statusu społecznego i godności. Dzięki temu znacznie się wyróżniają. Choć od czasu do czasu pojawiają się głosy, że togi powinny zostać wycofane i zastąpione nowszymi ubraniami, to jednak większość osób jest dumna, że może je nosić. W końcu nie tak łatwo jest zostać wziętym adwokatem. Same studia prawnicze to jedno, ale potem trzeba jeszcze zdać aplikacje, odbyć praktyki. Jeśli w końcu uda się stać pełnoprawnym adwokatem, to z dumą można nosić togę.
Jak spersonalizować togę?
Toga adwokacka, choć z pozoru wygląda identycznie, to jednak może różnić się drobnymi szczegółami. Można zdecydować się np. na wszycie inicjałów po jej wewnętrznej stronie lub też zamówić kieszonki, by schować tam pewne drobiazgi, jak np. klucze czy inne przedmioty, z których często się korzysta. To pozwala jakoś się wyróżnić, a także zapobiega zgubieniu rzeczy. Warto tez zastanowić się nad doborem odpowiedniego materiału. Najlepiej sprawdza się tropik, czyli połączenie wełny owczej i elastyny. To dobre rozwiązanie. Wełna owcza doskonale przepuszcza powietrze i zapewnia stałą cyrkulację, a domieszka sztucznej tkaniny zapobiega gnieceniu się materiału. Są jednak osoby, które zdecydowanie bardziej preferują togę wykonaną wyłącznie z naturalnych materiałów, np. z wełny owczej. W ten sposób mają przewiewny materiał, w którym skóra się nie poci co jest szczególnie istotne latem, kiedy temperatury sięgają zenitu, a sale sądowe są pozbawione klimatyzacji. Niestety, takie rozwiązanie ma tez swoje minusy, bo toga adwokacka szybciej się gniecie i nie prezentuje się tak dobrze po kilku godzinach pracy.