Czym jest skleroterapia?

Zastanawiasz się, czym jest skleroterapia oraz w jaki sposób pomaga ona w walce w żylakami? Dobrze trafiłeś! Przeczytaj ten artykuł i poznaj odpowiedzi na te oraz inne pytania.

Czym jest skleroterapia?

Skleroterapia to nieinwazyjny zabieg medyczny coraz częściej stosowany w leczeniu przewlekłej niewydolności żylnej. Potocznie można powiedzieć, że jest wykonywany głównie przy pozbywaniu się żylaków nóg. Mechanizm zabiegu polega na zredukowaniu przepływu krwi w naczyniu krwionośnym stosując różnego rodzaju środki chemiczne. Ten sposób leczenia żylaków rozpoczyna się najczęściej od przeprowadzenia badania Dopplera czyli od wykonania specjalistycznego USG kończyn dolnych. Na jego podstawie lekarz ocenia czy wystarczy przeprowadzenie skleroterapii czy niezbędne będzie przeprowadzenie operacji chirurgicznej. Jeśli nie ma przeciwwskazań zdrowotnych do wykonania zabiegu, wykonuje się go nawet tego samego dnia. Sama procedura polega na wywołaniu planowanego stanu zapalnego ściany naczynia, uzyskuje się je za pomocą wstrzykiwania specjalnie dobranej substancji chemicznej. Na miejscu wywołanego zapalenie powstaje skrzep który ulega zwłóknieniu dzięki czemu żylak znika, dzieje się tak ponieważ w naczyniu zanika całkowicie ciśnienie co trwale usuwa żylaka.

Ile trwa zabieg?

Sam zabieg jest nieinwazyjny trwa około pół godziny, często w celu zmniejszenia dyskomfortu pacjenta przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Do głównych zalet skleroterapii zalicza się wymienioną już nie inwazyjność zabiegu, krótki czas trwania, brak użycia narzędzi chirurgicznych, bardzo duża skuteczność w usuwaniu żylaków, bardzo niska szansa na jakiekolwiek powikłania, bardzo mało skutków ubocznych zabiegu oraz bardzo mało przeciwwskazań do jego wykonania. Zabiegu nie można wykonać jedynie u kobiet będących w ciąży oraz u osób chorujących na bardziej skomplikowane schorzenia. Dużą zaletą jest również fakt, że w większości przypadków raz dobrze wykonanego zabiegu skleroterapii nie ma potrzeby wykonywać od nowa w przyszłości. Średni czas od wykonania skleroterapii do zniknięcia żylaków to około 3 miesiące natomiast pajęczaki i rozszerzone naczynia znikają już po dwóch lub trzech tygodniach od ostatniego nakłucia.Ze względu na wiele zalet i minimum wad skleroterapia staje się coraz bardziej popularnym i powszechnym zabiegiem