Każdy plac zabaw musi spełniać restrykcyjne normy związane z bezpieczeństwem

Większość dzieci bardzo lubi spędzać czas na placu zabaw. Dzięki temu mogą się one rozwijać ruchowo, a przy tym świetnie się bawią. Nie każde takie miejsce jest jednak dobre dla dzieci, dlatego trzeba sprawdzać, czy nasz maluch będzie bezpieczny w danym miejscu. Każdy plac zabaw musi spełniać bowiem odpowiednie normy bezpieczeństwa.

Odpowiednie urządzenia dedykowane pod dany wiek

Najważniejsze na każdym placu zabaw są oczywiście urządzenia. To one zachęcają do zabawy najmłodsze dzieci. Co jest ważne, to trzeba sprawdzić, czy ich producent rzeczywiście spełnia wszystkie normy i czy powstały one z bezpiecznych materiałów. Na drugim miejscu warto ocenić, czy nasze dziecko będzie miało co na tym placu robić. Urządzenia są bowiem najczęściej dedykowane pod poszczególny wiek. Najmłodsi chętnie korzystają z bujaków, zjeżdżalni, huśtawek czy piaskownicy, podczas gdy starsze dzieci wolą ścianki wspinaczkowe, siatki zrobione z lin czy inne przeszkody, po których można skakać i sprawdzać swoją siłę oraz wytrzymałość. Dlatego warto, aby każdy ogólnodostępny plac zabaw dawał możliwość zabawy dzieciom w każdym wieku.

Odpowiednie podłoże zapewni bezpieczeństwo

Niejeden rodzic przekonał się już, że jeśli choć na chwilę spuści się z dziecko z oczu, może ono zrobić jakąś głupotę. Nie inaczej jest na placu zabaw. Codziennością są upadki czy poobijane kolana, dlatego bardzo ważne jest, żeby było na nim odpowiednie podłoże. Możemy zdecydować się na podłoże naturalne, zrobione jest wtedy najczęściej z piasku albo korka, choć czasem wykorzystuje się też rosnącą trawę. Istnieje możliwość wykorzystania również sztucznych materiałów, jak na przykład poliuretan albo inny materiał, który nie jest twardy, za to ma właściwości antypoślizgowe i amortyzuje upadki.

Zadbajmy o bezpieczeństwo całego placu zabaw

Nie da się ukryć, że każdy plac zabaw narażony jest na zniszczenia. Szczególnie, jeśli znajduje się na gęsto zamieszkanym osiedlu. Jeżeli więc chcemy choć trochę zapobiec temu, żeby wandale go niszczyli, możemy zainwestować w ogrodzenie oraz oświetlenie. Dobrze jest bowiem zamykać takie miejsce na noc, aby dłużej mogło służyć najmłodszym. Pomyślmy również o rodzicach, którzy będą przychodzić z maluchami i postawmy dla nich ławki, żeby mieli gdzie usiąść. Warto również pomyśleć o koszach na śmieci, aby na placu zabaw łatwiej było utrzymać porządek.