Plac zabaw to inwestycja w dorosłość

Może wydawać się, że zabawy na placu zabaw nie są tak ważne. Tymczasem mają one ogromne znaczenie dla rozwoju i to praktycznie w każdym wieku. W dużej mierze to, czego człowiek nauczy się w tak młodym wieku będzie wykorzystywane również w późniejszych latach. Dotyczy to szczególnie umiejętności społecznych.

Czym skorupka za młodu…

Sprawdza się stare polskie porzekadło: „Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci”. Wielu rzeczy, które są dla nas czymś naturalnym, jak chociażby nawiązywane wspólnych relacji z rówieśnikami uczymy się w młodym wieku. Później jedynie odcinamy z tego kupony. Pierwszym miejscem, gdzie rozwijamy swoje umiejętności społeczne jest właśnie plac zabaw, ale taki z prawdziwego zdarzenia. Dzieci muszą nauczyć się ze sobą współpracować, by razem się bawić. Stoją w kolejce oczekując na zjazd ze zjeżdżalni. Muszą się ze sobą porozumiewać, bo inaczej nie będą w stanie wspólnie spędzać czasu. Na własnej skórze przekonują się również, że jeśli będą razem działać, osiągną znacznie więcej niż w pojedynkę. Przykładów nie trzeba długo szukać. Wystarczy, że razem stworzą rzeźbę z piasku, by przekonać się, że współpraca przynosi im korzyści. Dzięki temu są w stanie znacznie lepiej funkcjonować, a drobne czynności idą im zdecydowanie szybciej. Co ważne, z taka wiedzą wchodzą w dorosłość. Umiejętności społeczne przekładają się na późniejsze lata: od szkolnych po dorosłe. W końcu na co dzień przebywamy w górnie innych osób: czy to w szkole czy też w pracy. W ten sposób radzimy sobie znacznie lepiej z codziennymi czynnościami.

Czym grozi wychowanie „pod kloszem”?

Niestety, zdarza się i tak, ze dzieci są izolowane od innych. Rodzice nie chcą dopuścić ich do zabawy z rówieśnikami. Wolą, kiedy w tym czasie uczą się języków, chodzą na rożnego typu szkolenia i kursy. To oczywiście ma swoje zalety, ale bywa też spory obciążeniem. Brak kontaktu z grupą rówieśniczą powoduje, że w przyszłości taki człowiek nie potrafi porozumieć się z kolegami w pracy czy też innym środowisku. Często popada przez to w kompleksy lub tez zapisuje się na specjalne kursy kształtujące właśnie umiejętności miękkie. W ten sposób jest się w stanie dużo nauczyć, ale musi na to wydać niemało kasy. A tego samego, z pewnością, nauczyłby się właśnie na dworze. Plac zabaw to idealne miejsce na rozwój wspólnych pasji i zainteresowań. Warto więc prowadzić tam dzieci, by w przyszłości nie miały problemy z nawiązywaniem kontaktów społecznych. To tylko piętrzy trudności. Plac zabaw jest niezbędny dla prawidłowego rozwoju maluchów.