Plac zabaw zawsze będzie dobrym miejscem zabawy

Kto nie pamięta czasów dzieciństwa, chodzenia na huśtawki, koniki, zjeżdżalnie i do piaskownicy? Dawniej dzieci cieszyły najprostsze urządzenia, czy nawet opona zawieszona na gałęzi drzewa, która służyła za huśtawkę. Dzisiaj dzieci są bardziej wymagające, dlatego powstają nowoczesne urządzenia do zabawy. Idea placów zabaw pozostała jednak taka sama.

Miejsce, gdzie dzieje się magia

Dla dzieci zawsze plac zabaw będzie miejscem, gdzie dzieje się magia. Gdzie bowiem mogliby się przenieść w tropikalny świat, na statek piracki czy do pięknego zamku? Dawniej, dzieci musiały mieć jeszcze bujniejszą wyobraźnię, aby z prostej żeliwnej zjeżdżalni stworzyć zjazd superbohatera czy huśtawki – tron dla księżniczki. Nie przeszkadzało im to jednak przenosić się w świat marzeń i bajek, gdzie każdy był tym, kim chciał i gdzie przeżywali oni wspaniałe przygody. Obecnie jest tak samo, choć na pewno kolorowe urządzenia jeszcze bardziej temu sprzyjają. Tym bardziej, że producenci placów zabaw prześcigają się w projektowaniu nowoczesnych, ciekawych form, które będą zachęcały właśnie do przenoszenia się w wyobraźni w inne miejsca.

Jakość urządzeń zupełnie się zmieniła

W dobie rozwoju technologii, zaczęliśmy zwracać baczniejszą uwagę na bezpieczeństwo nasze i naszych pociech. Dlatego właśnie nie powstają już byle jakie place zabaw, a każdy z nich musi spełniać określone normy. Obecnie nawet podłoże ma znaczenie, ponieważ musi być jak najbardziej miękkie, aby ewentualny upadek dziecka nie skończył się źle. Dlatego plac zabaw ma podłoże z piasku, miękkiego syntetyku czy innych materiałów amortyzujących upadek. Urządzenia natomiast muszą być zgodne z normami i zrobione z najwyższej jakości materiałów, aby jak najbardziej zniwelować ryzyko zrobienia sobie krzywdy przez dziecko.

Zabezpieczone miejsca, przyjazne dla rodziców

Obecnie place zabaw zmieniły się pod każdym względem. Najczęściej są one odgrodzone, obowiązuje w nich zakaz wprowadzania zwierząt, a żeby zwiększyć bezpieczeństwo i uchronić od wandali, są dodatkowo oświetlone. Skończyły się czasy, kiedy kilka urządzeń stawiało się na polanie, czy pod blokiem. Teraz wymagania są określone, trzeba zachować konkretne przestrzenie między stojąca już infrastrukturą, a plac musi być odpowiednio przygotowany. Co ważne, miejsca te stały się tez bardziej przyjazne dla rodziców, ponieważ stawia się tam dla nich ławki czy kosze na śmieci.