Place zabaw powinny być przede wszystkim bezpieczne

Niezależnie od tego czy stawiamy osiedlowy plac zabaw, na którym będą bawić się dzieci w różnym wieku czy chcemy postawić mniejszą wersję takiego miejsca w naszym ogrodzie, przede wszystkim musimy zadbać o to, żeby był on maksymalnie bezpieczny. Na co zatem warto zwrócić uwagę?

Podłoże jest istotne dla bezpieczeństwa

Zanim zaczniemy stawiać pierwsze urządzenia musimy zastanowić się nad odpowiednim podłożem, jakie zostanie wykorzystane na nasz plac zabaw. Absolutnie niedopuszczalne są twarde materiały, jak asfalt czy kostka brukowa. Są one niebezpieczne, gdy dziecko się przewróci lub spadnie z urządzenia. Świetnie sprawdza się natomiast naturalny piasek, a ze sztucznych podłoży tartan, czy wszelkie pochodne, które w zetknięciu nie są zbyt twarde. Można również wykorzystać trawę, choć ubita ziemia też nie jest najlepszą ochroną przed poobijaniem. Obecnie wszystkie place zabaw są budowane w taki sposób, żeby podłoże było maksymalnie bezpieczne.

Dobór urządzeń to podstawa

Oczywiście bardzo ważne jest to, skąd i jakie urządzenia kupujemy do naszego placu zabaw. Musimy sprawdzić z jakich materiałów zostały wykonane, czy mają odpowiednie atesty oraz czy spełniają wyśrubowane normy bezpieczeństwa. Na rynku jest bowiem bardzo dużo producentów placów zabaw, ale nie wszyscy mogą się poszczycić najwyższą jakością. A przecież place zabaw to ulubione miejsca dzieci, więc powinny być dla nich jak najbardziej bezpieczne. Dobre urządzenia to podstawa, żeby to maluchom zapewnić.

Dodatkowe rzeczy, na które warto zwrócić uwagę

Warto również zastanowić się w jaki sposób wykorzystać drzewa i krzewy rosnące w miejscu naszego placu zabaw. Wcale nie musimy ich ścinać, a warto je w komponować w cały krajobraz. Będą nie tylko dawały cień w cieplejsze dni, ale również będą naturalnie pochłaniały powstały na placu zabaw hałas. Jeżeli planujemy budowę osiedlowego placu zabaw, warto zastanowić się nad odpowiednim ogrodzeniem oraz oświetleniem, aby miejsce to było bezpieczne i nienarażone na zniszczenia i wandalizm. Poza tym warto również zainwestować w małą architekturę jak ławki i kosze na śmieci. One też powinny być odpowiednio przystosowane do placu zabaw, żeby na przykład dziecko nie pomyliło kosza z urządzeniem. Obecnie jednak najlepsi producenci oferują kompleksowe zaprojektowanie i stworzenie takiego miejsca, więc inwestor nie musi się martwić takimi szczegółami.