Jakie place zabaw są najlepsze dla naszych dzieci?

Obecnie place zabaw wyrastają jak grzyby po deszczu. Można je spotkać przy szkołach, przedszkolach, w parkach, na osiedlach, a nawet przy domach. Warto się zastanowić, gdzie tak naprawdę pójść się bawić ze swoim dzieckiem, aby była to dla niego przyjemność, a my żebyśmy nie musieli obawiać się, że coś mu się stanie.

Bezpieczeństwo to podstawa

Mogłoby się wydawać, że to frazes, który wszyscy powtarzają i jest tak oczywisty, że nie ma się co nad tym zastanawiać. A jednak, wybierając plac zabaw na miejsce zabawy swoich dzieci przede wszystkim weźmy pod uwagę to czy jest on bezpieczny dla naszych maluchów. Oczywiście najistotniejsze są tu urządzenia. Wciąż jeszcze można spotkać stare, stalowe huśtawki czy zjeżdżalnie, które tak naprawdę już przez nikogo nie powinny być używane. Nie oznacza to, że mamy szukać tylko najnowszych placów zabaw, ale warto zobaczyć, czy są one odpowiednie konserwowane, czy urządzenia są całe i niezniszczone. Na takie place zabaw zawsze bezpieczniej jest chodzić niż w miejsca, gdzie urządzenia mimo, że mają tylko kilka lat, nie są naprawiane i nikt się nimi nie zajmuje.

Plac zabaw dostosowany do wieku

Na rynku istnieje mnóstwo urządzeń, które można zakupić na plac zabaw. Warto wybrać się więc na taki, który jest dostosowany do wieku naszego malucha. W końcu chodzi o to, żeby dobrze się bawiło w tym miejscu, a jeśli większość urządzeń będzie dedykowana dla starszych dzieci, wtedy szybko zacznie się nudzić. To jak zabranie dziecka do wesołego miasteczka, gdzie może skorzystać z tylko jednej karuzeli, bo na resztę jest za małe. Znając swoje dziecko doskonale wiemy, jak jest rozwinięte ruchowo i koordynacyjnie. I takie place zabaw powinny być przez nas często odwiedzane.

Udogodnienia dla rodziców

Warto również zastanowić się nad tym, co będzie wygodne dla nas, jako rodziców. Oczywiście, na plac zabaw przede wszystkim chodzi się po to, żeby dziecko mogło się na nim dobrze bawić. Nie zaszkodzi jednak, gdy podczas jego zabawy rodzic będzie mógł usiąść na ławce. Dobrze jest, jeśli są tam również śmietniki, a cały plac zabaw jest ogrodzony. Dzięki temu wiemy, że maluch nigdzie nie pójdzie, a także, że nie przyplątają się np. przypadkowe zwierzęta, które nie dość że brudzą w takich miejscach, to jeszcze bez właścicieli mogą być bardzo niebezpieczne.