Środki powierzchniowo czynne – niezbędne w każdym domu

Podczas wykonywania zwykłych domowych czynności korzystamy z wielu różnych środków czyszczących, zwracając uwagę na to, aby były one skuteczne oraz zawierały jak najmniej szkodliwych dla środowiska substancji. Rzadko jednak zastanawiamy się, co sprawia, że zastosowany specyfik czyści znacznie lepiej, niż sama woda. Odpowiedzią są środki powierzchniowo czynne, zwane również surfaktantami lub tenzydami. Chcąc zrozumieć ich działanie, należy wniknąć w strukturę chemiczną i właśnie te informacje będą zawarte w dzisiejszym artykule.

Co warto wiedzieć o środkach powierzchniowo czynnych?

W znacznym uproszczeniu – środki powierzchniowo czynne zbudowane są z dwóch części o odmiennym powinowactwie do wody – hydrofilowej (łączącej się z wodą) i hydrofobowej (łączącej się z tłuszczem). To właśnie ten dualizm strukturalny sprawia, że mogą one tak skutecznie czyścić zabrudzone powierzchnie. Oczywiście, na ten samej zasadzie są oparte środki powierzchniowo czynne firmy SauberLab – https://sauberlab.pl/uniwersalne-srodki-powierzchniowo-czynne/. To firma, która oferuje jedne z najlepszych tego typu rozwiązań na rynku.

Sama woda nie wystarczy…

Sama woda jest w stanie usuwać zanieczyszczenia o charakterze hydrofilowym, z którymi może się połączyć, zwilżając je i umożliwiając usunięcie. Większość zabrudzeń to jednak zanieczyszczenia na bazie tłuszczu, których woda nie jest w stanie zwilżyć lub zwilża w bardzo ograniczonym stopniu. Środki powierzchniowo czynne sprawiają, że woda zwilża zabrudzenia na bazie oleju, dzięki połączeniu części hydrofobowej z właściwym zabrudzeniem.

Środki powierzchniowo czynne są niezwykle pomocne w usuwaniu zabrudzeń i pozwalają uniknąć zbyt silnej ingerencji mechanicznej, która mogłaby zniszczyć czyszczoną powierzchnię. Niekiedy bywają wręcz niezbędne, gdyż nawet tarcie nie zawsze jest w stanie zetrzeć zanieczyszczenia, które głęboko wniknęły w strukturę powierzchni.