Rodzaje surfaktantów – środki powierzchniowo czynne

Bez surfaktantów nie byłoby tak wielu preparatów chemicznych. One powstają głównie dzięki specjalnym substancjom, które przekazują im swoje bezcenne i praktyczne właściwości. Same środki powierzchniowo czynne mają ogromną ilość funkcjonalnych zastosowań. Doczekały się swoich różnych odmian, które dziś można kupić w wielu sklepach.

Główne zastosowanie: detergenty

Przeważnie surfaktanty stosowane są jako detergenty. Stają się ich głównym i najważniejszym składnikiem, który odpowiada za ich działanie. Detergenty to oczywiście środki czyszczące. Przydają się we wszystkich obiektach – zarówno tych oddanych do użytku publicznego, jak i w domach oraz mieszkaniach. Perfekcyjne panie domu wprost je uwielbiają, ponieważ to tylko nimi mogą zmyć z różnych powierzchni ciężkie czy stare zabrudzenia. Jeżeli w środku czyszczącym nie występowałyby żadne surfaktanty, jego działanie mogłoby być znikome i prawdopodobnie nie dałoby żadnych widocznych efektów. Oprócz tego środki powierzchniowo czynne stosowane są jako emulgatory. Występują zatem m.in. w farbach, poprawiając ich trwałość, wydajność czy skuteczność. Czasem też można je znaleźć w kosmetykach. Przemysł spożywczy również po nie sięga i wprowadza je do swoich artykułów, nadając im nowych właściwości. Kolejny przykład zastosowania środków powierzchniowo czynnych to środki pianotwórcze. To surfaktanty sprawiają, że mogą one wytwarzać sporą pianę. Z tego też powodu wprowadza się je do żeli do mycia twarzy, płynów do czyszczenia naczyń czy wszelkiego rodzaju chemii. Choć piana nie wzmacnia działania preparatów, ludziom wydaje się, że tak właśnie się dzieje. Producenci nie są na to obojętni, dlatego chętnie dodają do swoich towarów substancje, które mają działanie pianotwórcze.

Przemysł wykorzystuje wiele preparatów

Branża przemysłowa nauczyła się już wykorzystywać najróżniejsze substancje. Szczególnie upodobała sobie środki powierzchniowo czynne, wprowadzając je do licznych produktów i wyrobów chemicznych. Bez wątpienia surfaktanty wzmacniają ich działanie i pozytywnie wpływają na ich jakość oraz właściwości.