Toga radcy prawnego musi być odpowiednio uszyta

Każdy prawnik, który wykonuje czynnie swój zawód, ma określoną specjalizację. Większość z nich wymaga pracy na sali sądowej, a tam obowiązuje dla nich określony strój. Dzięki temu zachowany jest porządek i każdy kto przychodzi do sądu wie, kto jest kim. Wszystkie informacje na ten temat znajdują się w odpowiednich rozporządzeniach.

Ustalone miejsca i funkcje

W sądzie nie ma przypadkowości. Wszyscy doskonale znają swoje funkcje i miejsce, wiedzą jak się zachować i co powinni zrobić. Dzięki temu zawsze jest porządek, a rozprawy mogą się odbywać bez zakłóceń. Dla tych, którzy się tam wybierają, mamy objaśnienia niektórych funkcji. Przede wszystkim na sali sądowej najważniejszy jest sędzia. To on prowadzi rozprawę i jest na sali najważniejszy. Kiedy wchodzi, wszyscy wstają, a jeśli chodzi o składanie zeznań to wszyscy muszą się zwracać właśnie do niego. W przypadku większych spraw skład sędziowski jest trzyosobowy. Po prawej stronie sali, patrząc na sędziego znajduje się oskarżony albo strona pozwana, czyli ta, przeciwko której toczy się postępowanie. Najczęściej obok tej osoby zasiada adwokat lub radca prawny. (Toga radcy prawnego odznacza się innym kolorem niż adwokata i mają oni również inne prawa i obowiązki). Naprzeciwko siada strona powodowa lub oskarżyciel z urzędu czyli prokurator. Przed sędzią znajduje się miejsce, gdzie świadkowie mogą składać zeznania.

Strój jednakowy, choć można odróżnić

W zależności od tego, przeciwko komu i z jakiego oskarżenia prowadzona jest sprawa, na sali sądowej znajdują się różni przedstawiciele prawa. Na początek jest to sędzia, którego toga ma żabot oraz lamówki przy rękawach koloru fioletowego. Wszystkie togi wyglądają jednakowo i są szyte według rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości. Dokładne wymiary muszą zostać uwzględnione przez krawcową, ponieważ inny strój jest niedopuszczalny. Taką samą togę posiada prokurator, gdy oskarża kogoś za nieprzestrzeganie prawa karnego. Jego strój wyróżnia się jednak czerwonym żabotem i lamówkami. Niebieski kolor ma natomiast toga radcy prawnego, a zielony adwokata. Dzięki temu można ich rozróżnić na sali sądowej. Adwokaci najczęściej reprezentują osoby fizyczne, radcy prawni są natomiast przedstawicielami firm i instytucji.