Na co warto zwracać uwagę, gdy wychodzimy z dzieckiem na plac zabaw?

Wielu rodziców wychodzi ze swoimi dziećmi na plac zabaw, ponieważ wiedzą, jak ważne dla dzieci jest zażywanie ruchu oraz kontakt z rówieśnikami. Jest kilka kwestii, na które warto zwrócić uwagę, gdy wybieramy miejsce takiej zabawy. Nie wszystkie place zabaw będą dla naszego dziecka bezpieczne.

Dla dzieci w jakim wieku przeznaczone jest to miejsce?

Jak wiadomo, dzieci w każdym wieku różnią się od siebie. Tak samo ich zabawa jest zupełnie inna. To, co robi sześciolatek w ogóle nie będzie w zasięgu trzylatka itd. To samo tyczy się placów zabaw, gdzie różne urządzenia są dedykowane pod różny wiek dzieci. Dobrze jest znaleźć więc takie miejsce, gdzie nasz maluch będzie się czuł najlepiej. Jeśli bowiem ma dopiero wspomniane 3 latka, nie będzie dobrze się bawił na ścianach do wspinaczki czy linach. Nasz siedmiolatek natomiast może już nie czerpać radości z bujaków czy piaskownicy. Dlatego znajdźmy taki plac zabaw, na którym będą urządzenia dedykowane dla wieku naszego dziecka, wtedy na pewno będzie się ona na nim dobrze bawić.

Bezpieczeństwo to niewątpliwie podstawa

Każdy odpowiedzialny rodzic nie weźmie dziecka na miejsce, gdzie nie jest dla niego bezpiecznie. Ale jak to sprawdzić? Okazuje się, że wiele takich miejsc potwierdza swoje bezpieczeństwo certyfikatami. Specjalne komisje sprawdzają czy dany plac zabaw jest odpowiednio dostosowany do zabawy przez dzieci i potwierdza to certyfikatem. Ważne jest przede wszystkim to, aby urządzenia były tworzone według określonych norm, ale powinno się też zwrócić uwagę na to, żeby było na miejscu odpowiednie podłoże, dzieci miały wystarczającą ilość miejsca między urządzeniami, a na miejscu znajdowała się odpowiednio zabezpieczona mała architektura, jak ławki czy kosze na śmieci.

Możemy posiłkować się opiniami rodziców

Jeżeli nie jesteśmy pewni miejsca, na które chcemy się wybrać z naszym maluchem, możemy zapytać innych rodziców z osiedla, co sądzą na temat danego placu zabaw. Dzięki czemu możemy poznać bezpośrednią opinię jego użytkowników. Możemy być spokojni, że jeśli cokolwiek jest z tym placem zabaw nie tak, na pewno się o tym dowiemy, ponieważ rodzice zwracają uwagę na takie rzeczy i ostrzegają siebie nawzajem. Nie ma bowiem sensu robić testów empirycznych, jeśli ktoś już wcześniej sprawdził dane miejsce i nie ma o nim dobrego zdania, bo na przykład dzieci nie są tam maksymalnie bezpieczne.