Jak wygląda polimeryzacja podłóg?

Aby proces polimeryzacji był prawidłowy, muszą składać się na niego trzy ważne etapy, czyli: przygotowanie podłoża, nałożenie powłok polimerowych i bieżące mycie oraz konserwacja. Tylko w ten sposób można osiągnąć pożądany efekt. Przeczytaj nasz tekst i sprawdź, jak przygotować podłoże do polimeryzacji i jak przebiega sam proces – http://sauberlab.pl/polimeryzacja-podlog/.

Przygotowanie podłoża

Każdy z wymienionych wcześniej etapów musi być wykonywany starannie oraz z zachowaniem wszystkich wymaganych procedur. Kiedy w planach jest polimeryzacja podłóg rozpocząć należy od przygotowania na nią wybranego podłoża. Na początku posadzkę trzeba zamieść lub odkurzyć. Potem nadchodzi czas na przygotowanie specjalnego preparatu do mycia na mokro, który musi być rozrobiony zgodnie z zasadami na opakowaniu. Podłogę namacza się środkiem powoli, ale uważając by nie zasechł – posadzka musi być cały czas mokra. Tak namoczoną powierzchnię można czyścić ręcznie (np. pad masterem) lub maszynowo (czyli szorowarką). Warto zaznaczyć, że minimalny czas oddziaływania roztworu czyszczącego powinien wynosić dziesięć minut. Po tym (albo dłuższym) czasie pozostałości należy zebrać z posadzki. Następnie powierzchnię należy zneutralizować, czyli dość obficie namoczyć wodą. Po jakimś czasie wodę trzeba zebrać. Na koniec powierzchnię osusza się czystym i suchym mopem bawełnianym.

Polimeryzacja podłóg

Odbywa się ona oczywiście przy użyciu wybranego, specjalistycznego środka (polimeru), który wylewa się bezpośrednio z butelki na posadzkę. Środek ten rozprowadza się na podłodze jak najbardziej równomiernie. Dzieje się to na wybranym kawałku posadzki. Najlepiej robić to metodą „ósemkową” lub „obok siebie”. Te dwie czynności powtarza się aż cała powierzchnia zostanie dokładnie pokryta polimerem. Później całość pozostawia się do całkowitego wyschnięcia. Potem nadchodzi czas na kolejne warstwy polimeru, które nakłada się dokładnie tak samo. Na koniec powierzchnię można wypolerować. Cenną radą jest to, by polimeryzacja podłóg odbywała się za pomocą szczotki bawełnianej nazywanej „barankiem”. Przed rozpoczęciem trzeba zwilżyć ją wodą (by nie chłonęła później preparatu). Zawsze trzeba pamiętać także o późniejszej, okresowej konserwacji powierzchni.